czwartek, 18 lutego 2016

Choroba gruczołów Meiboma, czyli przewlekłe tylne zapalenie brzegów powiek

Dużo piszę o chorobie gruczołów Meiboma w kontekście wielu opisów preparatów do oczu. A czym jest owa choroba? O tym przeczytacie poniżej.

Gruczoły Meiboma to zmodyfikowane gruczoły łojowe 

(tak, to te, które odpowiedzialne są za powstawanie pryszczy). 




Położone są wewnątrz każdej powieki. Ich ujścia – w liczbie około 30 na każdą powiekę – można zaobserwować w formie pojedynczego rzędu punkcików na brzegu powieki, za rzęsami (tam, gdzie podczas makijażu robi się tzw. wewnętrzną kreskę). Normalnie, wydzielina tych gruczołów jest płynna jak olej i tworzy tzw. warstwę lipidową filmu łzowego (warstwę tłuszczową). Ale gdy dostaną się do nich bakterie - powodują, że normalna temperatura ciała nie jest w stanie utrzymać płynności wydzieliny, która robi się stężała jak smalec. A jak jest gęsta, to może z kolei zatykać ujście i tworzy się stan zapalny jak ten w pryszczu... Dlatego, schorzenie to predysponuje do nawracających i mnogich gradówek oraz jęczmieni (nadważona gradówka z aktywnym procesem zapalnym). Poza tym, może powodować objawy zespołu suchego oka, pienienie się filmu łzowego (widoczne zwłaszcza w kącikach oczu - biały osad), większą predyspozycję do chorób rogówki, czy nietolerancję soczewek kontaktowych.




Dlatego, jeżeli zdiagnozowano u Was chorobę gruczołów Meiboma, koniecznie włączcie codzienną higienę brzegów powiek, na którą składają się: 
  • ciepłe okłady (żeby zamienić „smalec” w „olej”). Sposobem na taki ciepły okład może być napełnienie czystych pończoch sypkim ryżem i podgrzanie ich chwilę w mikrofali. Przed nałożeniem na powieki, sprawdzamy temperaturę na policzku. Możemy również zrobić okłady z namoczonych w ciepłej, przegotowanej wodzie gazików. Nakładamy na około 10 minut;
  • masaże brzegów powiek (mechaniczne wyciskanie wydzieliny); kilkuminutowe delikatne masowanie  opuszkami palców powieki górnej - małe, okrężne ruchy przy rzęsach, oraz dolnej - od środka na zewnątrz powieki z lekkim uciskaniem.
  • przemywanie brzegów specjalnymi preparatami (takimi szamponami do brzegów powiek), o których poczytacie tutaj.



Kiedyś, gdy nie było specjalnych preparatów, okuliści zalecali przemywanie brzegów powiek rozcieńczonym szamponem dla dzieci, ale takie rozwiązanie powodowało również uszkodzenie filmu łzowego (jak mydło, które działa na tłuszcz); więc dobrze, ze na rynku pojawiły się odpowiednie preparaty. W cięższych przypadkach okulista może zalecić stosowanie antybiotyków w kroplach lub ogólnie, a także kropli sterydowych do oczu. Oczywiście, zawsze warto wspomagać się kroplami nawilżającymi bez konserwantów.

Niestety, choroba gruczołów Meiboma nie jest uleczalna. Zwykle, gdy zaprzestaniecie higieny brzegów powiek, dolegliwości powrócą. Czasami, choroba może być objawem zaburzeń hormonalnych, co pomoże Wam zdiagnozować endokrynolog. Pamiętajcie, że codzienna higiena powiek zapobiega odkładaniu nadmiaru tłuszczu i tym samym zapewnia drożność ujść gruczołów. Nie wspominając o pozytywnym wpływie na kondycję rzęs.

13 komentarzy:

  1. Witam,
    Bardzo sie cieszę ze znalazłam tego bloga. Duzo już sie naczytałam :-) Mam pytanie - czy choroba tych gruczołow ma zwykle powiazanie z gronkowcem?
    Nie mam stwierdzonej choroby Meiboma, tzn lekarz nie zdiagnozowal, natomiast w ostatnim czasie mialam 3 razy kroste na dolnej powiece... (nie byl to jęczmień...)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Może mieć związek z gronkowcem, ale nie musi. Cieszę się, że informacje na blogu przydały się Tobie :) Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Ps. Polecam ciepłe okłady i przemywanie brzegów powiek specjalnym płynem (można go do dziś wygrać u mnie:)

      Usuń
  2. Właśnie dowiedziałam się, że gronkowce na powiekach produkują enzymy - lipazy i w ten sposób podnoszą temperaturę topnienia tłuszczu. Czyli to co było płynne jak olej w wydzielinie gruczołów meiboma w temperaturze u człowieka 36,6, po zadziałaniu lipaz jest twarde jak smalec. Więc czasem warto się przeleczyć, ale potrzebny jest antybiotyk na receptę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam! Wizytę u swojej okulistki mam dopiero w połowie lutego,mam zespół suchego oka dość poważny bo co godzinę muszę dawać krople, mam to przez noszenie soczewek,4 lata nosiłam i rzadko je zdejmowalam :( teraz sie z tym bardzo męczę,chce by lekarka zdiagnozowala w czym jest problem,czy to choroba gruczołów Meiboma,sama na razie mam podkreślenia.A jak Pani myśli, przez soczewki mogło do tego dojść ? Czy mogłabym się jakoś z Panią skontaktować na maila?Ponieważ miałabym kilka pytań a widzę, że Pani dobrze zna ten temat.Bardzo by mi to pomogło bo sama jestem załamana.Bede wdzięczna za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  4. Szanowna Pani, gruczoły Meiboma jak najbardziej można wyleczyć, a przynajmniej zaleczyć na kilka lat (w ciężkich przypadkach terapię można powtórzyć) i robi się to za pomocą światła IPL. Proszę zgłębić powiązanie pomiędzy dystrofią gruczołów Meiboma, a trądzikiem różowatym i obecnością nużeńca- to rodzaj roztoczy, żerujących w gruczołach łojowych człowieka. Nadmierne używanie kropel nawilżających prowadzi do upośledzenia naturalnych mechanizmów nawilżających- gruczoły łzowe ograniczają ilość produkcji łez, ponieważ nieustannie są doprowadzane z zewnątrz. W przypadku Zespołu Suchego Oka okulista powinien ocenić pracę obydwu typów gruczołów, zbadać osmolarność filmu łzowego, wykonać analizę składu łez, nie wspominając o podstawowych badaniach w rodzaju testu Schirmera oraz nieinwazyjnym pomiarze czasu przerwania filmu łzowego. Nie wiem, skąd ma Pani informacje, że zespół suchego oka, czy dystrofia gruczołów Meiboma są nieuleczalne. Krople to leczenie objawów, nie przyczyn. Niestety, w opinii wielu pacjentów jest to jedyny sposób na tę przypadłość- koncerny farmaceutyczne zacierają ręce. Pozdrawiam,Joanna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie. Czy ma Pani dowody w postaci artykułów EBM (ewidence based medicine) z bazy medycznej pubmed, ponieważ artykuł był konsultowany z lekarzami okulistami, którzy z chęcią poznają udowodnione badaniami na dużych grupach pacjentów, metody wyleczenia tych schorzeń. Pozdrawiam :)

      Usuń
    2. Witam, gdzie mozna wykonać te zabiegi? Pozdrawiam

      Usuń
    3. Tylko ktory okulista wykona takie badania heh, jak tylko sie spieszą zeby przyjąc jak najwiecej pacjentow i wizyta trwa z reguly max 15min.
      Bylem juz u 4 okulistow i zaden ale to zaden nie zrobil nawet badania Schirmera czy tez pozostalych testów o ktorych pisze Pani. Malo tego kazdy z nich postawil inna diagnoze jeden ze to podraznienie/zapalenie spojowek , drugi ze to zaburzenia gruczolow Meiboma bo zauwazyl spienione lzy w kaciku, a jeszcze inny skierowal mnie na badanie na jaskre bo w lewym oku wybadal podniesione cisnienie 21,6mm Hg.
      Kazdemu mowilem jakie mam objawy czyli podpiekiwanie ktore powoli nieco ustaje samo z siebie, do tego mam zaczerwienione worki spojówkowe wewnątrz jak i tez uczucie czasami lekkiego klucia w oczach, suchosc, szczegolnie w nocy i po nocy, za dnia jest w miare ok oczy sie jako tako nawilzają.
      Nie wiem mam juz dosc tych pseudo lekarzy ktorzy nie dadzą jednej sprawdzonej diagnozy.

      Usuń
  5. A to można gdzieś sprawdzić, czy takie zmiany mają podłoże bakteryjne czy wirusowe?

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam,
    Czy w wlacze z Pani chorobom, zdecydowala sie Pani zabieg IPL lub Lipiflow (obecnie niedostepny w Polsce) ?
    Czy uzywa/la Pani moze rozgrzewajacych okularow Blephasteam? Z jakim skutkiem?
    Od kilku miesiecy walcze z MDG. Cieple kompresy troche pomogly, ale do sytuacji akceptowalnej jeszcze daleko. Rozwazam powyzsze rozwiazania.
    Pozdrawiam,
    nodusia

    OdpowiedzUsuń
  7. mam niby rozpoznanie bylam u kilku lekarzy obecnie mam rozpoznanie niby jestem przy koncu kuracji i ciagle puchne mi powieki nmad powiekami gornymi i dolnymi juz nie wytrzymuje co to moze byc

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie jest to nic przyjemnego. Czasami często trzeba postawić na profesjonalne leczenie. Istnieje coś takiego jak zespół suchego oka.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...