sobota, 11 kwietnia 2015

Co daje dekspantenol w kroplach nawilżających?


Dzisiaj krótko i rzeczowo. Czasami wśród składników kropli nawilżających spotykamy tajemniczy dekspantenol. 

A cóż to jest? Otóż...


... dekspantenol to produkt redukcji kwasu pantotenowego, czyli witaminy B5. Można go określić jako „prowitaminę B5”, ponieważ po zakropieniu na powierzchnię oka łatwo się w nią przekształca. A z kolei witamina B5 jest składnikiem Koenzymu A, który przyśpiesza regenerację, wpływa na prawidłowy metabolizm oraz przeciwdziała utracie wody (nawilża) przez komórki nabłonka rogówki (ale także skóry, czy włosów). Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne.

Krople z dekspantenolem są szczególnie polecane dla osób z zaawansowanym zespołem suchego oka, u których nasilone są procesy zapalne, a w wyniku wysychania dochodzi do mikrouszkodzeń komórek nabłonka rogówki, a także u osób po niewielkich urazach rogówki (np. po zatarciu oka, czy ciele obcym w rogówce). Oczywiście nie zaszkodzą, a prawdopodobnie nawet będą wywierały pozytywny efekt, u osób z łagodnym zespołem suchego oka, ale nie oszukujmy się – takie krople są najczęściej droższe od tych „zwykłych”.  Ale jeśli nas stać, to czemu nie? 

Podsumowując, co zyskamy stosując krople z dekspantenolem? Dodatkową substancję nawilżającą i wspomaganie gojenia mikrouszkodzeń nabłonka rogówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...