czwartek, 1 stycznia 2015

GenTeal Gel - nawilżający żel do oczu



"Sztuczne łzy" firmy Alcon są mi znane od lat. Dawniej, stosowane przeze mnie Tears Naturale Free w ampułkach, rewelacyjnie się sprawdzały w leczeniu zespołu suchego oka. Dziś praktycznie niedostępne na terenie naszego kraju. Szkoda. Nie wiedzieć dlaczego, jest tak szeroki asortyment Tears Naturale Alcon poza granicami Polski, np. bardzo dobre na noc Tears Naturale p.m. bez konserwantów, wspomniane Tears Naturale Free w ampułkach z możliwością zatkania koreczkiem na dalsze użycia, czy Bion Tears, Tears Naturale Forte, a u nas nic. Ktoś, kto miał okazję być w aptece w Ameryce, wie o czym mówię :) My tymczasem, musimy zadowolić się m.in. GenTeal żelem. 

Skład: hypromeloza, karbomer, sorbitol, nadboran sodu czterowodny, wodorotlenek sodu, kwas fosfonowy, woda do wstrzykiwań

Opakowanie: 10 g

Cena: ok. 30 zł

Stosowanie: 1-2 krople do każdego oka

Trwałość: 12 tygodni od pierwszego otwarcia

GenTeal jest nawilżającym żelem do oczu dla osób z podrażnieniem oczu, wywołanym suchością, zmęczeniem lub dyskomfortem, spowodowanym działaniem czynników zewnętrznych - np. kurz, dym, klimatyzacja. Zawiera system konserwujący, który wg producenta, w momencie kontaktu z powierzchnią oka rozkłada się w ciągu 1 minuty. Żel kropimy czystymi rękoma do worka spojówkowego, a następnie kilkakrotnie zamykamy i otwieramy oczy celem rozprowadzenia. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zdjąć je przed podaniem preparatu i założyć ponownie po przejściu zaburzonego widzenia, występującego po zakropieniu żelu. Przy stosowaniu innych leków do oka, zachowujemy co najmniej 5 minutowy odstęp. GenTeal podajemy jako ostatni. Jedna tubka żelu jest przeznaczona dla jednej osoby.

Choć według ulotki GenTeal jest dobrze tolerowany, w moim przypadku pojawiło się zaczerwienienie - reakcja alergiczna? Żel nie sprawdził się na moich oczach, działał krótkotrwale. Być może konserwant podrażnił mi oczy, albo skład niezbyt mi służył. Gdy zaobserwujemy takie objawy u siebie (lub kłucie, pieczenie), w przypadku jakichkolwiek kropli nawilżających, zaprzestajemy stosowania. Na plus jest wygodne dozowanie z tubki, aczkolwiek krople ciągną się. Pojawia się zaburzone widzenie na krótką chwilę. Żel skleja rzęsy i oko. Najlepszy jest na noc.

Alcon chwalę sobie jako producenta dobrych kropli do oczu, tym razem jednak zawiódł mnie. Ponieważ preparaty do oczu dobieramy indywidualnie, na innych oczach może sprawdzić się. Zwłaszcza przy doraźnym kropieniu (od czasu do czasu). Jest długo ważny po otwarciu, więc nie trzeba śpieszyć się z jego zużyciem.

Na zakończenie mała uwaga. Przy długotrwałym stosowaniu ulubionych kropli nawilżających, może być tak, że oko przyzwyczai się do nich i będzie wymagało coraz większej ilości kropienia. Warto wtedy na jakiś czas zmienić preparat. To tak jak z kremem do twarzy, co piewien czas trzeba zastąpić go innym, gdyż skóra przyzwyczaja się i ten nie jest już tak skuteczny. Każdym oczom służą inne krople, ale najlepsze są te bez konserwantów.

10 komentarzy:

  1. Hej! Kończy mi się GenTeal Gel i mam pytanie, czy mogłabyś mi polecić coś co najmniej równie dobrego? Okulistka poleciła mi go stosować na noc no i stosuję się do zaleceń tylko nie zapytałem jaki kolejny żel kupić, wyboru dużego nie ma w przeciwieństwie do rynku kropli. Vidisic oczywiście odpada, miałem, inny okulista mi zapisał, głupi byłem teraz bym dziadostwa z konserwantami do ręki nie wziął.

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej. To prawda, wyboru dużego nie ma. Za granicą jest kilka preparatów ściśle na noc, bez konserwantów i fajnie się sprawdzają. Natomiast z naszych aptek na noc polecam Ci spróbować maść vita-pos, o której pisałam tu http://sucheoczyinfo.blogspot.com/2014/08/masc-vita-pos-recenzja.html Jest łatwo dostępna, nie zawiera konserwantów oraz jest w przystępnej cenie. Sama używam ją od bardzo dawna i pomaga mi; łagodzi suchość oczu i nie podrażnia. Pozdrawiam i daj znać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zamówiłem już sobie żel Lakripos (ten sam producent co vita-pos), skład podobny do GenTealu ale zawsze to jakaś zmiana, żeby oczy się tak bardzo nie przyzwyczaiły do jednego żelu. Zapewne kolejnym który kupie będzie vita-pos także dzięki za polecenie i przede wszystkim za tego bloga bo temat jest dla mnie bardzo ważny. Mam jeszcze takie pytanko, może znasz odpowiedź. Kupiłem krople HYLO-COMOD i HYLO-PROTECT i na opakowaniu chwalą się, że nie zawiera fosforanów (oczywiście konserwantów również). Praktycznie cała reszta kropli bez konserwantów je zawiera i tu moje pytanie jaki one mają wpływ na oko, zdrowie? Najlepsze jest to, że jak je zamawiałem to myślałem sobie (patrząc na skład), że będą to jakieś mega wypas krople a się okazało, że po zakropleniu bardzo szybko miałem suchość w oczach i zaprzestałem. Kupiłem Hyal Drop Multi (dorwałem za 16zł) i w sumie są ok. Najlepsze jakie miałem dotąd to chyba Artelac Rebalance. Okulistka zapisała 5 pozycji kropli i kazała rotować. W sumie z kropli jest zacny wybór na naszym rynku.

    OdpowiedzUsuń
  4. Żel Lakripos ma w składzie konserwant ten sam co Vidisic - cetrymid. Z kolei Hylo-Comod to jeden z najsłabszych na rynku preparatów na suche oczy bez konserwantów. Najlepiej sprawdza się przy łagodnym zespole suchego oka. Z kolei Hylo-Protect to "to samo" co Hylo-Comod tyle, że ma jeszcze substancję antyalergiczną (ektoinę). Zwróć uwagę na stężenie hialuronianu sodu - w tym drugim preparacie jest jeszcze mniejsze. Pamiętaj jednak, że zwiększanie stężenia hialuronianu w nieskończoność też nie ma sensu - z tego co pamiętam, to kiedyś słyszałam, że powyżej 1,5 nie obserwuje się już zwiększania jego działania na komórki rogówki.
    Co do fosforanów to nie mam w tej kwestii rozległej wiedzy. Wiem, że mogą powodować podrażnienie oczu przy bezpośrednim kontakcie. Nie znalazłam badań na temat ich wpływu na komórki nabłonka rogówki. Ja mam bardzo wrażliwe oczy, a dobrze toleruję krople z fosforanami - np. bephanten eye czy biolan gel. Wydaje mi się, ze jest to różnica taka, jakby szukać różnic między jajkami ekologicznymi (tylko wyselekcjonowana pasza dla kur) a jajkami ze wsi - oba są dobre, ale ta kura na wsi może zjeść też "byle co" jak znajdzie na podwórku ;-) Jeśli szukasz dobrych kropli bez fosforanów to polecam Hyabak lub Thealoz.

    OdpowiedzUsuń
  5. O kurde, widzę, że ładnie siedzisz w temacie ;) W takim razie anuluję to zamówienie Lakriposu (na szczęście płatność przy odbiorze) i kupię vita-pos :) I znów dzięki za tytuły kropli, zapewne spróbuję. Ty również zmieniasz krople, czyli nie używasz dwóch opakowań po sobie?

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie, nie zmieniam tak często. Warto zmienić raz na jakiś czas, bo oczy "przyzwyczajają się" do kropli i potem wymagają coraz częstszego podawania. Ale nie co opakowanie. Ja mam swoje ulubione, które kropię już od dawna i nadal mi służą. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Od Paru dni używam tego żelu VitA-POS i zadowolony jestem z nich choć pierwszego dnia dość nieporadnie je zaaplikowałem, bo to się tak ciągnie i trzeba ten "wężyk" uciąć na powiece. Dużo tego zaaplikowałem i rano oczy mnie piekły przez pół dnia pomimo kropli. Ale teraz jest już git, są lepsze od GenTeal pod tym względem, że tamten dosyć szybko znika z oczu i zaczyna trochę piec. Pradwopodobnie są wypychane do gardła jakośtam. VitA się trzyma ładnie bo jest b. gęsty.
    Mam pytanie, czy ty też przemywasz oczy wodą przegotowaną czy tylko jakby z zewnątrz tymi chusteczkami i specyfikiem o którym pisałaś w jednym z postów?

    OdpowiedzUsuń
  8. Vita-pos jest bardzo dobra na noc dla oczu z zespołem suchego oka. Jeżeli jest za gęsta, można 5 minut wcześniej zaaplikować kropelkę kropli nawilżających. Rano przy okazji mycia twarzy, przemywam też powieki zwykłą wodą z kranu (nie mam z tego powodu żadnego dyskomfortu). Potem stosuję na waciku lub gazie Blephasol, by lepiej doczyścić oczy z wydzieliny i pozostałości maści. Wtedy odczuwam lepsze działanie kropli, a przez to większą ulgę.

    OdpowiedzUsuń
  9. U mnie po zastosowaniu nie pojawiła się żadna niepożądana reakcja jak napisałaś i całkiem przyjemnie nawilża oko. Na początku ze względu na to , że jest dość gęsty przez pare minut jest mgiełka...zobaczymy jak bedzię dalej...

    OdpowiedzUsuń
  10. A odnośnie stosowania fosforanów.
    U niektórych pacjentów ze znacznym uszkodzeniem rogówki zgłaszano przypadki zwapnienia rogówki związane ze stosowaniem kropli do oczu zawierających fosforany. Przyjmuje się możliwość wystąpienia 1/10000.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...