poniedziałek, 16 czerwca 2014

Gdy krople nie wystarczą


W cięższych przypadkach zespołu suchych oczu, może być konieczna interwencja okulisty. Wykonuje on zabieg polegający na zamknięciu punktów łzowych. W ujściach kanalików łzowych są tymczasowo umieszczane kolagenowe zatyczki (na początku w czterech, później zredukowanych do dwóch), które utrudniają odpływ naszych własnych łez z powierzchni oka. Jeżeli po upływie wskazanego przez lekarza czasu, badanie kontrolne wykaże zadowalające efekty, zastępuje się je silikonowymi zatyczkami na stałe. Nie ma już konieczności stosowania kropli nawilżających, gdyż zwiększa się ilość naszych własnych łez na powierzchni oka.

Nie leczone suche oczy mogą prowadzić do uszkodzeń powierzchni oka. Począwszy od bolesnych uszkodzeń - ubytków rogówki (te na szczęście same goją się w krótkim okresie czasu), zakażeń, stanów zapalnych, skończywszy na owrzodzeniach, które zostawiają bliznę na oku i zabierają widzenie (bardzo bolesne - konieczna interwencja okulisty). Moje owrzodzenie było długo leczone. Polegało na założeniu szkła kontaktowego na chorą powierzchnię rogówki. Było ono "opatrunkiem" dla oka  i musiałam z nim chodzić kilka dni i nocy, bez ściągania. Brałam przy tym leki i dużo nawilżałam. Niestety blizna została i ubytek wzroku też.

Dużo wspominam o rogówce. Dla niewtajemniczonych, rogówka to zewnętrzna warstwa gałki ocznej (tak słowami pacjenta).

A może macie jakieś własne doświadczenia związane z zespołem suchych oczu? Zachęcam do podzielenia się tym w komentarzach :)

6 komentarzy:

 1. hej, ja miałam takie zatyczki hydrożelowe, niestety w moim przypadku wogóle nie pomogły, wręcz dostałam zapaleń rogówki a suchych oczu nabawiłam się poprzez oparzenie, przewalona dolegliwość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatyczki są dobre u osób, które mają dość dobre wydzielanie łez, bo one tylko zmniejszają odpływ, a nie zwiększają ilości jako takiej. Jeśli powodem suchego oka jest poparzenie to z dużym prawdopodobieństwem nawalają ci gruczoły Meiboma (czyli takie na brzegach powiek, produkujące tłuszcz). Popróbuj preparatów odbudowujących tą warstwę np. Optive Plus, Systane Balance + higiena brzegów powiek, o której poczytasz tu: http://sucheoczyinfo.blogspot.com/2014/07/higiena-powiek.html

   Usuń
 2. Hej. Sama nie miałam takich zatyczek, jakoś wolę pozostać przy tradycyjnej metodzie - kroplach. Dzięki za opinię. Niestety zespół suchego oka jest niewyleczalny, bez względu na przyczynę :( Co do oparzenia, u mnie podobnie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziewczyny mam pytanie, co sądzicie o metodach naturalnych które mogą mieć wpływ na oczy również? Chodzi mi o oczyszczanie organizmu dietą doktor Dąbrowskiej...rok temu byłam na takim turnusie i po 2 tygodniach moje oczy były w lepszym stanie, żadnych zapaleń, białe gałki, rzadko zaczerwienienia, niestety nie wyleczyłam tego całkiem, teraz próbuję metodę ssania oleju, dużo jest o tym w internecie. Wiem że to dolegliwość nieuleczalna ale nie poddaję się, wkurza mnie ta choroba. Kiedyś miałam piękne duże niebieskie oczy, a teraz jakieś mniejsze i zapadnięte się zrobiły. Mam dopiero 30 lat, przeraża mnie życie z tym dziadostwem do końca, wiem że się teraz trochę użalam ale nikt ze zdrowymi oczami mnie nie rozumie, uważają ze przesadzam bo jako tako nie widac po mnie choroby :(
   Pozdrawiam serdecznie wszystkich suchookich.

   Usuń
  2. Myślę, że bardziej pomogły same wakacje, niż konkretnie ta dieta. Oczy odpoczęły, nie było niekorzystnych dla nich czynników zewnętrznych, z jakimi często mamy do czynienia w miejscu/charakterze pracy. Oczywiście dostarczanie w diecie dużej ilości witamin, antyoksydantów i mikroelementów (w tym luteiny), też jest bardzo korzystne dla zdrowia oczu, ale do tego nie trzeba żadnej specjalnej diety - wystarczy odżywiać się zdrowo i racjonalnie. Co do ssania oleju to bym polecała nie komplikować sobie życia, tylko wypijać łyżkę oleju rzepakowego czy lnianego dziennie - z żołądka wchłonie się jeszcze lepiej niż z jamy ustnej (bo to kwasy omega 3 wpływają pozytywnie na kondycję film łzowego). Pozdrawiam :)

   Usuń
  3. Zespół suchego oka byłby w wielu przypadkach uleczalny, ale należałoby rzucić pracę i wyjechać na wieś (najlepiej gdzieś pod las, gdzie jest czyste powietrze), a do tego zniszczyć komputer i telewizor... Sama widzisz, w sumie ciężkie do zrealizowania.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...